Czy może być coś lepszego, niż długie, piesze wycieczki podczas wyjazdu w góry? W ich trakcie można w pełni obcować z naturą, wyciszyć się, pozbierać myśli, a przede wszystkim zaczerpnąć świeżego powietrza wolnego od spalin. By czerpać z nich te korzyści w pełni, należy się wcześniej odpowiednio przygotować. Wtedy pogoda, ani pora roku nie będą miały najmniejszego znaczenia.

Zanim wyjdziecie z domu

Warto zabrać ze sobą przedmioty, które w trakcie wycieczki mogą być przydatne. Obowiązkowo musicie wziąć ze sobą apteczkę. Wypadki chodzą po ludziach i lepiej być do nich odpowiednio przygotowanym. Jeżeli wybieracie się latem, nie zapomnijcie o nakryciu głowy- czapce z daszkiem lub chuście oraz kremie z filtrem UV. Przydatny będzie też środek na kleszcze i inne owady. Zabierzcie także zapas słodkich przekąsek oraz wody, ponieważ nigdy nie wiadomo, czy wycieczka się nie przedłuży. Dodatkowo przydać Wam się może scyzoryk, latarka czołowa, chusteczki, a także peleryna na wypadek deszczu.

Odpowiedni strój na długie, piesze wycieczki

Z pewnością wiecie, jakich śmiałków można spotkać podczas takich wycieczek. Potrafią wędrować, np. w sandałach, czy japonkach. Wydawać się to może zabawne, ale jest skrajną nieodpowiedzialnością. Nie wiadomo, co może takimi ludźmi kierować, gdy na rynku dostępne są teraz buty trekkingowe damskie i męskie w wielu wygodnych odsłonach. Takie właśnie są najlepszym wyborem na piesze wędrówki. Koniecznie muszą one posiadać bieżnik, ponieważ ułatwi on stabilizację. Latem możecie wybrać te, które mają niższą cholewkę. Warto jednak, aby zakrywała ona kostkę.

Buty to nie wszystko

Jeśli chodzi o ubranie, powinno ono zapewniać odpowiednią temperaturę. Odpowiedni strój powinien też chronić Was przed słońcem i wiatrem oraz być wodoodporny. Logicznie dobierzcie go adekwatnie do pory roku. Latem możecie pozwolić sobie na coś bardziej zwiewnego. Nie zapomnijcie jednak o swetrze lub polarze oraz kurtce, która ochroni Was przed deszczem. Dobrze mieć przy sobie coś, na wypadek zmiany pogody. W pozostałych porach roku pod spód możecie założyć bieliznę termoaktywną. Jest ona idealna do utrzymania ciepła oraz odprowadzania wilgoci spowodowanej potem. Pozostałe elementy garderoby są bez zmian. Warto, na wszelki wypadek, być ubranym „na cebulkę”.

Pamiętajcie, że piesze wycieczki to nie rewia mody, więc nie musicie się martwić, czy spodnie będą pasowały do reszty stroju. W tej kwestii panuje jedna zasada- ma być wygodnie. Wybierzcie zatem takie, w których będziecie mogli się swobodnie poruszać. Latem, dobrym wyborem będą spodnie 3/4 lub 2w1. W tym drugim wypadku zawsze możecie odpiąć lub przypiąć nogawki, kiedy będziecie tego potrzebować. Najlepsze będą spodnie trekkingowe, przeznaczone do takich wycieczek. Są one wytrzymałe i szybko schną.

Oprócz tego zawsze miejcie przy sobie, spakowane wcześniej, czapkę z daszkiem oraz płaszcz przeciwdeszczowy. Dobrze mieć je na wierzchu plecaka, żeby z łatwością można było po nie sięgnąć.

Będąc tak przygotowanym możecie śmiało wybrać się na pieszą wycieczkę. Długość jej trwania nie będzie miała najmniejszego znaczenia. Będziecie odpowiednio przyszykowani na każdą okoliczność.