Ostatnie dwa lata pandemicznej rzeczywistości okazały się bardzo trudne dla wielu osób. Szczególnie tych mieszkających w mieszkaniach w blokach i nie posiadających własnego ogródka. Ograniczenia związane z przemieszczaniem się sprawiły, że zdecydowana większość z nich na nowo zainteresowała się swoimi balkonami.

Potrzeba i chęć przebywania na świeżym powietrzu skłoniła ich do inwestycji w ten kawałek dodatkowej przestrzeni. Jeśli i ty poważnie rozważasz możliwość remontu balkonu i chcesz wiedzieć jak najlepiej zagospodarować tę przestrzeń, mamy kilka cennych wskazówek.

Od czego zacząć remont balkonu?

Oczywiście od tego co najważniejsze. Usunięcie z niego zbędnych przedmiotów, naprawa posadzki jeśli jest uszkodzona, spękana lub niekompletna, odmalowanie ściany i balustrad. Już same te proste czynności sprawią że balkon nabierze blasku i koloru, dając więcej możliwości ciekawych aranżacji.

Na podłogę balkonu można ułożyć płytki lub zakupić gotowe podkłady drewniane na taras. Odradzamy natomiast kładzenie wykładziny podłogowej. Zbierająca się pod nią wilgoć będzie prowadzić do stopniowego uszkadzania posadzki. Kiedy ten szybki i prosty remont balkonu mamy już za sobą, można zabrać się za coś znacznie przyjemniejszego. Jego urządzanie.

Co powinno znaleźć się na każdym balkonie?

Są pewne przedmioty, które winny się znaleźć na każdym balkonie, niezależnie od jego powierzchni. Co to takiego? Oczywiście jedno, a jeśli się zmieszczą to dwa krzesełka. Mając ograniczoną powierzchnię, zachęcamy do szukania krzeseł składanych, które zajmują mniej miejsca. Jeśli krzesełka, to również nie obejdzie się bez stolika. I tu powierzchnia nie jest problemem, kiedy wybierzemy stolik mocowany na balustradzie. Większość z nich również posiada możliwość złożenia, kiedy z nich nie korzystamy. Wiszą wówczas pionowo, nie ograniczając przestrzeni do chodzenia.

Co jeszcze na balkonie musi się pojawić? Oczywiście kwiaty. Systemów donic balkonowych jest naprawdę wiele. Można wybrać takie, które skierowane są do środka balkonu lub na zewnątrz. Kwiaty na balkonie dodają mu uroku, czyniąc jeszcze bardziej przytulnym i zachęcając do dłuższego przebywania na nim.

Co jeszcze? Oczywiście osłona na balustrady. Jest to nieodłączny element praktycznie każdego balkonu wyposażonego w ażurową balustradę. Taka osłona nie tylko zapewnia więcej prywatności, ale również pozwala zachować porządek na dłużej. Na balkon dostaje się mniej zanieczyszczeń, osłona może również uratować nasze przedmioty przed upadkiem z balkonu, kiedy wypadną nam z kieszeni.

Ile kosztuje urządzenie balkonu?

Z jakim wydatkiem powinniśmy się liczyć, kiedy chcemy wyremontować i na nowo urządzić balkon? Na zakup samych mebli balkonowych wydamy około 500 złotych. Doliczmy do tego osłonę balkonową w cenie 200 złotych, farbę na ścianę 100 złotych, nowe płytki na podłogę i ich ułożenie – 1500 złotych. Warto także pomyśleć o jakimś oświetleniu, kolejne 100 złotych.

W sumie daje nam to kwotę 2400, którą warto zaokrąglić w górę o kolejne 100 złotych. To dużo i nie dużo. Jeśli jednak nie masz tych pieniędzy na koncie, a nie chcesz rezygnować z metamorfozy swojego balkonu, pożyczka przez internet ratuje sytuacje. Jest łatwo i szybko dostępna, a zatem idealna na takie okazje.